Historia sztandaru Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Turobinie

Pierwszy sztandar został ufundowany przez rodziców i nadany szkole wraz z przyjęciem Patrona szkoły Tadeusza Kościuszki w 1977 roku.

Głównym inicjatorem, pomysłodawcą  i jednocześnie bardzo dokładnym i skrupulatnym koordynatorem wszystkich działań związanych z nadaniem imienia szkole - Tadeusza Kościuszki, przekazania i przyjęcia sztandaru był  Pan Tadeusz Bogucki wicedyrektor szkoły  we współpracy z Panią Danutą Rafał nauczycielką języka polskiego.

Pani Krystyna Nastaj - autorka naszego hymnu szkoły, Alicja Kozyra, Elżbieta Siemińska, Andrzej Zawiślak, wówczas uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej w Turobinie stanowili grupę wspierającą.

Od tamtej chwili minęło wiele lat, czas niestety zrobił swoje. Zaistniało wiele wydarzeń i przemian. Sztandar szkoły choć pielęgnowany z należytą starannością, służąc wielkiej rzeszy uczniów stracił nieco swój blask a jego napis: „Zbiorcza Szkoła Gminna" - przypomnę była to Szkoła Podstawowa i LO w Turobinie stał się nieaktualny. Dlatego też aktualnie zajmie on należne mu honorowe miejsce w szkole i będzie stanowił część historii naszej szkoły.

Jego następcą od dnia 30 kwietnia 2010r. jest nowy sztandar, ufundowany także częściowo przez rodziców. Na jednej stronie sztandaru widnieje napis: Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Turobinie wraz z podobizną Patrona, na drugiej zaś Biały orzeł w koronie - godło naszej Ojczyzny.