POKAZY CHEMICZNE NA UMCS LUBLIN

29 marca 2022 r. uczniowie klasy: VIII a i VIII b wraz z panią: Ewą Polską, Wiolettą Polską oraz Jolantą Koziną jak co roku uczestniczyli w pokazach chemicznych.Ideą Pokazów jest popularyzacja chemii i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację interesujących eksperymentów. Pracownicy Wydziału Chemii jak zawsze zaproponowali nam godzinną lekcję chemii bogatą w ciekawe i spektakularne doświadczenia.
Uczniowie nie tylko obserwowali eksperymenty, które prowadzący przybliżyli nam profesjonalnie, ciekawie i z nutką humoru, ale również w nich uczestniczyli. Mogli zobaczyć jak wytworzyć „smoczą krew”, namalować serce chemią, sprawdzali jak zmienia się kolor wywaru z czerwonej kapusty w zależności od odczynu roztworu. Dużą atrakcją dla młodzieży był „komin parowy” oraz „kurs barmański”. Uczniowie zostali również wprowadzeni do świata bajek dzięki „zaczarowanym pantofelkom Dorotki” czyli reakcji czerwonego fosforu z silnym utleniaczem, obserwowali również zmianę barwy kwiatka pod wpływem amoniaku. Spektakularnym eksperymentem były dymiące kolorowe zlewki oraz niebieska fontanna.
Uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale również wzbogacili swoją wiedzę chemiczną, a zdobyte doświadczenia będą mieli okazję wykorzystać na lekcjach chemii.
Drugim etapem naszego wyjazdu było kino Cinema City w Plazie gdzie uczniowie obejrzeli film pt. „Spider-Man: bez drogi do domu”, który jest trzecią częścią serii o człowieku pająku.
W drodze powrotnej dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami z wyjazdu. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni i ubogaceni w wiedzę. Wycieczka dostarczyła nam mnóstwo nowych wrażeń i pozytywnych emocji.