Zespół Szkół w Turobinie

Zespół Szkół w Turobinie

23-465 Turobin

ul. Józefa Piłsudskiego 34

Tel: (84) 683-33-36

NIP 9182173106, Regon 384079432

e-mail:     sekretariat@loturobin.pl
       

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest corocznie 21 listopada. Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jego głównym celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na życzliwość i wzbudzanie w ludziach pozytywnych emocji. Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach na całym świecie.

Wydarzenie to zostało zapoczątkowane przez braci Briana i Michaela McCoracków w 1973 roku. Bracia w ten sposób zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Oddolna inicjatywa miała przekonać rządzących do pokojowego rozwiązywania konfliktów i przypomnieć, że życzliwa postawa jest podstawą do budowania pokoju.

 

Czym jest życzliwość?

Życzliwość jest usposobieniem człowieka, który lubi innych ludzi i chce ich dobra. Osoba życzliwa jest nastawiona przychylnie, przyjaźnie, serdeczne, i cieszy się z cudzego szczęścia, nie odczuwa satysfakcji z cudzej porażki. Życzliwości nie można kupić, ale można jej doświadczyć, nie trzeba też jej się uczyć - wystarczy ją okazywać. Uśmiech, dobre słowo, ustąpienie miejsca w autobusie, czy otwarcie komuś drzwi do sklepu to bardzo mało, a zarazem tak wiele.

 

Z czego składa się życzliwość?

Według badań amerykańskich uczonych na życzliwość składają się:

  • Empatia- umiejętność wczuwania się w sytuację drugiej osoby i dostrzeganie tego, co doświadczają inni.
  • Współczucie wobec samego siebie- mniej krytyczne i mniej oceniające podejście do własnej osoby, bez ciągłego porównywania się z innymi.
  • Troskliwe dbanie o siebie- gdy przeżywamy ciężkie chwile, warto zrobić coś dla siebie, np. coś, co sprawia nam przyjemność, poprosić kogoś o pomoc lub pobyć samemu w ciszy.
  • Uważność- widzenie rzeczy takimi jakie są - bez ich wyolbrzymiania czy ignorowania. Dzięki temu pozwalamy sobie doświadczać różnych emocji.
  • Wdzięczność wobec siebie i innych- pozwala skupić się na pozytywnych stronach życia, ma zbawienny wpływ na samoocenę, pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz umacnia więzi.

Skąd się bierze życzliwość?

Duże znaczenie w życzliwej postawie mają rodzinne doświadczenia. To tam uczymy się różnych zachowań, które wpływają także na nasze późniejsze życie. Jeżeli niesienie pomocy zostało nam wpojone, to zapewne my sami także będziemy skorzy do pomagania innym. Brak takich doświadczeń nie świadczy jednak, że nie można być życzliwą osobą. Człowiek uczy się przez całe życie, przebywając w różnych środowiskach - dzięki temu może wybrać te postawy, którymi chciałby się kierować w życiu.

 

Dlaczego warto być życzliwym?

Bycie życzliwym daje radość innym, ale także ma bardzo duży wpływ na nas samych. Sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci na ludzi i uczy nas empatii, ułatwia w nawiązywaniu kontaktów, sprawia, że mamy więcej znajomych i przyjaciół, łatwiej wybaczamy, jesteśmy bardziej tolerancyjni, lepiej radzimy sobie w trudnych sytuacjach, cieszymy się z drobnych gestów.

 

Życzliwość wobec siebie!

Słowo "życzliwość" kojarzone jest najczęściej wyłącznie w relacjach z innymi ludźmi. Jeżeli pojawia się określenie "życzliwości wobec siebie" wiele osób obawia się, że dbając o swoje dobre samopoczucie zostaną posądzone o egoizm - co niestety skutecznie zniechęca te osoby do mówienia np. o swoich sukcesach. Większą uwagę zwracamy na porażki i niepowodzenia, umniejszamy swoim dokonaniom i ciężkiej pracy, a przez to zaczynamy nie wierzyć w swoje umiejętności. Warto znać swoje mocne strony, umiejętności i osiągnięcia - dzięki temu budujemy także poczucie własnej wartości.

 

Zaakceptuj siebie!

Częściej jesteśmy skłonni do samokrytyki niż życzliwości wobec siebie. Surowo oceniamy się za popełniane błędy, żywimy do siebie wielką urazę z powodu wyborów, które okazały się nie do końca trafne. Obwiniamy się za bezczynność i powolność lub wręcz przeciwnie, za pochopne i lekkomyślne decyzje. Wierzymy, że wytykanie własnych błędów zmotywuje nas do zmiany. Efekt takiego działania jest wręcz odwrotny od zamierzonego.

Skutki nadmiernej samokrytyki:

  • Niska samoocena,
  • Brak wiary we własne możliwości,
  • Ukrywanie emocji nieakceptowanych społecznie,
  • Pesymizm,
  • Lęk.

 

Daj coś od siebie!

Czerpanie radości z pomagania innym jest bardzo budujące. Poświęcając swój czas i pomagając komuś - poprawiamy także swoje samopoczucie i wzmacniamy własną samoocenę. Należy jednak pamiętać, że poświęcanie się dla innych powinno być dobrowolne i bezinteresowne.

 

Magiczne słowa…

Pamiętaj o trzech magicznych słowach: " proszę " , "dziękuję " i " przepraszam ". Staraj się używać ich odpowiednio do sytuacji - mają one odpowiednią moc tylko wtedy, gdy wypływają z głębi serca. Osoby kierujące się życzliwością nie boją się przeprosić, gdy wiedzą, że zawiniły, poprosić o pomoc czy podziękować za nią.

 

Jak włączyć się do akcji?

Każdy z nas może włączyć się w obchody tego wydarzenia.

Wystarczy, że:

  • pomożesz w domowych porządkach,
  •  podziękujesz komuś za pomoc,
  •  pomożesz rozwiązać konflikt,
  • wyciągniesz rękę na zgodę,
  • uśmiechniesz się do kogoś,
  •  powiesz komuś miłe słowo,
  •  wesprzesz bliską osobę,
  •  zrobisz komuś prezent.

 

 

"Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność, a daje więcej światła. "

Archibald Joseph Cronin

Psycholog

Monika Paluch