5. Pamięć o tych których już nie ma...

Jak co roku w okresie poprzedzającym dzień 1 listopada - Wszystkich Świętych, wszyscy udają się na cmentarze, aby przywołać w szczególny sposób pamięć o naszych najbliższych. Jest to wielki czas zadumy  i refleksji o życiu, o tym co tak naprawdę w życiu powinno być ważne, jakie wartości powinny nam przyświecać oraz czy Ci, co odeszli zostawili nam jakieś wzorce, sytuacje i wydarzenia, z których możemy wręcz powinniśmy wyciągać wnioski i uczyć się, pomimo, że nie ma ich wśród nas.

Jest to czas wielkich porządków zarówno duchowych jak  i fizycznych, sprzątania grobów bliskich z naszych rodzin, odwiedzania miejsc ważnych historycznie, często osób znaczących dla społeczeństwa lokalnego, a także tych, którzy przed laty oddawali życie za wolność      i niepodległość naszego kraju.

Jednym z zadań Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, którym od lat kieruje Pani Bożena Białek – wychowawca świetlicy, jest sprawowanie opieki nad miejscami pamięci, które znajdują się w naszej okolicy. Uczniowie sprawują szczególny patronat i opiekują się kapliczką św. Marka w Turobinie będącą jednym z zabytków Turobina, której początki powstania datowane są na rok 1822.

Przed pomnikiem ofiar II wojny światowej usytuowanym na rynku Turobina, w miesiącu wrześniu odbyła się lekcja historii przeprowadzona przez Panią Wiolettę Polską - nauczycielkę historii.

Tego typu wydarzenia oraz podejmowane akcje to żywa pamięć historii i współczesny patriotyzm.