6. Rocznica odzyskania niepodległości - 11 listopada 2011r.

W przedzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uroczyście wprowadzony został sztandar szkoły a następnie Pani Wioletta Polska wicedyrektor szkoły przyjęła meldunek od przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Pani dyrektor powitała całą społeczność szkolną oraz przedstawiła krótki rys historyczny odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wierszami i patriotyczną piosenką uczciliśmy pamięć o tych, którzy nie szczędząc sił oraz niejednokrotnie poświęcając własne życie zostawili nam wspaniałą spuściznę na trwale zapisaną w kartach historii. Te wspaniałe wartości dziś chcemy kultywować, pielęgnować je, by nigdy nie poszły w zapomnienie. Nasi uczniowie wsłuchani w strofy wierszy i pieśni patriotycznych wykazali piękną postawę współczesnego patriotyzmu. Podkreslając jednocześnie radosny charakter święta cała społeczność szkolna przyozdobiła się w piękne biało-czerwone kotyliony. Szkolne uroczystości oraz występ w kościele przygotowały Panie: Teresa Wilczopolska i Małgorzata Siejko a oprawę muzyczną Pan Andrzej Snopek wraz ze szkolnym chórem Iskierki. Nasz kolega Dominik Żyśko uczeń klasy V zaprezentowałs na wystawie szkolnej swoje prace plastyczne, przedstawiające różne sceny batalistyczne. Na zakończenie dyrektor szkoły podziękował wszystkim za udział oraz zaprosił na dalszy ciąg uroczystości w dniu następnym.

11 listopada uczestniczyliśmy w Gminno-Parafialnych obchodach, z udziałem władz Gminy, które rozpoczęły się uroczystą mszą swiętą w kościele a następnie cały korowód udał się pod krzyż powstańczy przed budynkiem Urzędu Gminy w Parku im. Armii Krajowej. Tam zostały złożone kwiaty.

Całość uroczystości poprzedzona także uroczystą mszą świętą, zakończyła się w dniu 13 listopada uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej gen. Szumowskiego lokalnego patrioty, wmurowanej na budynku Gimnazjum należącym do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Turobinie. Oprócz władz lokalnych, księży uroczystości zaszczycili przedstawiciele rodziny gen. Szumowskiego, kompania reprezentacyjna wojska polskiego, posłowie, poczty sztandarowe kół kombatanckich, straże, uczniowie i nauczyciele ze wszystkich szkół oraz lokalna społeczność.