Zespół Szkół w Turobinie

Zespół Szkół w Turobinie

23-465 Turobin

ul. Józefa Piłsudskiego 34

Tel: (84) 683-33-36

NIP 9182173106, Regon 384079432

e-mail:     sekretariat@loturobin.pl
       

10. 13 grudnia 1981r. - 30 lat od wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

15 grudnia 2011r. z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczciliśmy w ten sposób pamięć  o tragicznych wydarzeniach 1981 roku, które miały miejsce w naszym kraju.

Apel dla społeczności szkolnej był pierwszą częścią uroczystości, które tego dnia obchodziliśmy. Na drugą część - Wieczornicę zaprosiliśmy gości:

 Wójta i Sekretarza Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy, Przewodniczącego Komisji Oświaty, Proboszcza Parafii oraz członków miejscowego Klubu Seniora.

Dla uczniów była to ważna lekcja historii i patriotyzmu, dla starszej społeczności przywłoanie obrazów z przeszłości, chwila wspomnień sytuacji i wydarzeń, których byli naocznymi świadkami a niejednokrotnie uczestnikami.


Uroczystości zostały przygotowane w ramach kalendarza szkolnego przez P. Bożenę Białek - bibliotekarkę szkolną, P. Bożenę Białek - wychowawcę świetlicy i P. Andrzeja Snopka - nauczyciela muzyki. Wykonawcami byli uczniowie klas IV-VI naszej szkoły.


 ... ze wspomnień o Stanie Wojennym P. Janiny Dziura członka Klubu Seniora

 

13 grudnia 1981r. (noc z soboty na niedzielę) o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio o godzinie 6 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. Wyłączono komunikację telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji. Po późniejszym przywróceniu łączności, kontroli i cenzurze podlegały również rozmowy telefoniczne (w słuchawkach telefonicznych informował o tym powtarzający się automatyczny komunikat: rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana...).

Ograniczono możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną (w początkowym okresie od 19:00, następnie od 22:00 do 6:00), jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych. Wstrzymano wydawanie prasy (poza kilkoma tytułami). Zarządzono również wstrzymanie wyjazdów zagranicznych do odwołania (zamknięto granice państwa i lotniska cywilne), a także czasowe zawieszenie zajęć w szkołach. W ciągu pierwszego tygodnia trwania stanu wojennego w więzieniach i ośrodkach internowania znalazło się ok. 5000 osób. Ogółem, w okresie trwania stanu wojennego, zostało internowanych ok. 10 000 osób w 49 ośrodkach internowania na terenie całego kraju. Byli to głównie przywódcy NSZZ "Solidarność", doradcy związku i związani z nim intelektualiści...

 

Spotkanie okazało się bardzo owocne dla wszystkich uczestników. Nasi uczniowie mieli wspaniałą lekcję najnowszej historii Polski, wzmocnioną żywym kontaktem z uczestnikami tamtych wydarzeń. Napewno będzie to trwały, patriotyczny obraz na drodze rozwoju ich osobowości. Łza wzruszenia wśród obecnych członków starszego pokolenia świadczy o tym, że szkoła nasza kształci oraz wychowuje uczniów w duchu patriotyzmu, umiłowania wolności i wielkiego szacunku do tych, którzy za tak ważne społecznie sprawy często narażali siebie. Tego typu międzypokoleniowe spotkanie jak i wiele innych, które odbywały się wcześniej, ukazuje piękną współpracę lokalnego środowiska, utrwala naszą tradycję oraz przynosi wymierne rezultaty zarówno na chwilę obecną jak i miejmy nadzieję w przyszłości.