2. Rocznica niezapomnianej, wielkiej agresji...

Dr Artur Lis

Lekcja patriotyzmu - apel w 76 rocznicę

17 września 1939 roku

W przeddzień 76 rocznicy ataku sowieckiego na Polskę, 17 września 1939 roku, uczniowie szkół w Turobinie uczcili pamięć walczących o wolną Polskę. „Cóż to za pospolite ruszenie?” - spytał jeden z mieszkańców widząc niekończący się pochód dzieci i młodzieży. Na czele ze Szkołą Podstawową maszerował Pan Dyrektor Wiesław Białek, za nim młodzież z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. W ciepły wrześniowy poranek słychać było tylko delikatny wiatr poruszający sztandary szkół oraz Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, z dumą niesionych przez młodzież. Obok uczniów śpieszyła dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Pani Anna Derkacz i Pan Marian Lachowicz wraz z całym gronem pedagogicznym.

Wydarzenia września 1939 roku wciąż pozostają żywe w pamięci ludzi, którzy byli ich świadkami, bądź uczestnikami. Są one bliskie także uczniom i nauczycielom gminy Turobin, dla których ważny jest obowiązek pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli i polegli za Polskę.

Uroczysty apel odbył się przed pomnikiem  „Bohaterów II wojny światowej” przy Urzędzie Gminy Turobin. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Aneta Peichert odczytała krótkie wprowadzenie historyczne. Takie spotkania jak to dzisiejsze mają integrować nas wokół spraw ojczyzny oraz rozwijać poczucie patriotyzmu”.

Następnie wszyscy uczestnicy wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez Panią Wiolettę Polską i Pana Andrzeja Snopka. Obok recytowanych wierszy zaśpiewano kilka utworów m.in. „Deszcz jesienny deszcz”, „Biały krzyż”, „Rozkwitały pąki białych róż”. W dalszej części spotkania, cała społeczność szkolna złożyła ślubowanie „ucznia-patrioty” przygotowane przez Pana Artura Lisa. Treść ślubowania odczytała uczennica Liceum Ogólnokształcącego Aleksandra Pawlos:

,, My uczniowie Szkół w Turobinie - ślubujemy:

swoją nauką i postawą dbać o dobre imię szkoły,

- czerpać wzory z postawy Jana Pawła II kochać ojczyznę  i służyć jej codziennym uczciwym postępowaniem,

- rzetelnie wypełniać swe obowiązki, nieustannie pracować  nad  wzbogacaniem swej wiedzy,

- być uczciwym i odpowiedzialnym,

rozwijać swój talent i jak najlepiej wykorzystywać swoje zdolności,

- szanować poglądy i przekonania innych,

- kierować się szacunkiem i miłością do każdego człowieka,

- dbać o swoje zdrowie i wszechstronny rozwój,

- dbać o stan środowiska i najbliższe otoczenie

- pomagać słabszym, szanować rodziców i nauczycieli,

-swoją postawą przyczyniać się do budowania solidarności między ludźmi
i pomyślności  naszej Ojczyzny”.

Słowa ślubowania wprowadziły szczególnie podniosły nastrój. Po ślubowaniu wszyscy wsłuchali się w utwór pt. „Żeby Polska była Polską” autorstwa Jana Pietrzaka z muzyką Włodzimierza Korcza.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem przez Przewodniczącego Rady Gminy - Pana Stanisława Górnego, Przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury - Pana Adama Romańskiego oraz reprezentację młodzieży szkolnej z dyrekcją.

Na zakończenie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy, który podziękował za organizację apelu i trud włożony w przygotowanie części artystycznej.  Zamknięcia spotkania dokonał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pan Wiesław Białek, który także złożył podziękowanie wszystkim zebranym oraz stwierdził, że lekcja historii przed Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej ma wielką wymowę historyczną i jest przejawem współczesnego patriotyzmu.