9. Współpraca szkoły z rodzicami i środowiskiem drogą do sukcesu ucznia

W dniu 19.XI odbyło się ródokresowe spotkanie z rodzicami uczniów, z udziałem psychologa PPP w Biłgoraju oraz prelekcja na temat: „Jak być skutecznym rodzicem”, a także przedstawienie informacji dla rodziców przez dyrektora szkoły na podstawie artykułu: „Mama, tata, tablet i multimedia”.

Pani psycholog omówiła bardzo ważne kwestie związane z procesem wychowawczym, podkreśliła ogromną rolę rodziców, ich wielką odpowiedzialność na drodze rozwoju własnego dziecka. Zwróciła ponadto uwagę jak ważną sprawą jest współpraca rodziców ze szkołą. Podając stosowne przykłady starała się uczulić rodziców jakie czasami popełniają błędy wychowawcze.

Po wystąpieniu pani psycholog dyrektor szkoły niejako uzupełniając dodał, że współczesny świat nadaje nam niesamowite tempo, które czasami  powoduje iż zbyt rzadko pochylamy się nad dzieckiem. Dzieci potrzebują naszej bliskości a pozostawiane same sobie szybko ulegają otaczajacym zagrożeniom. Dyrektor odwoływał się również do publikacji na temat odpowiedniego wykorzystania zdobyczy nowoczesnej techniki i technologii komputerowej. Zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie przez dzieci z urządzeń mobilnych może być dla nich szkodliwe, podczas gdy odpowiednio dobrane treści, dostosowane do wieku dzieci i odpowiednio dawkowane, mogą pozytywnie wpłynąć na ich rozwój. Kluczem, jak zwykle, jest umiar. Raport „KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ MAŁE DZIECI W POLSCE” z ostatnich badań, jakie przeprowadziła Fundacja Dzieci Niczyje szerzej traktuje owe zagadnienia.

Fakt, tablet, smartfon czy telewizor to bardzo użyteczne narzędzia w domu. Dlatego na tym etapie życia rodzice powinni kontrolować korzystanie z multimediów przez swoje dzieci. Nie zapominajmy, że to nie urządzenie (w tym wypadku tablet) jest głównym winowajcą, bo to tylko narzędzie, źle wykorzystane przez rodziców. (Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje)

A może ciekawym doświadczeniem i pomocą dla dziecka byłoby zwrócenie naszej i jego uwagi na inny aspekt, np. wspólnego czytania lub wykorzystania nowoczesnej techniki multimedialnej, np. e-podręczniki (www.epodreczniki.pl). E-podręczniki to biblioteka bezpłatnych, zgodnych z aktualną podstawą programową i sprawdzonych przez rzeczoznawców materiałów edukacyjnych.