Projekt edukacyjny - „Starość widziana oczami dziecka”

W miesiącu maju i czerwcu 2019 roku realizowany był projekt edukacyjny „Starość widziana oczami dziecka”. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy IVa pod opieką wychowawcy, nauczyciela przyrody i rodzica – mgr pielęgniarstwa o specjalności – geriatria.

Na zajęciach dzieci poznawały symptomy starości, problemy z jakimi borykają się starsi ludzie, ograniczenia fizyczne, instytucje pomagające rozwiązywać ich problemy, a nade wszystko uczyły się szacunku, empatii do innych ludzi oraz tego, iż każdy człowiek będzie kiedyś w wieku senioralnym.

Następnie dzieci przygotowywały inscenizację, wcielając się w rolę starszych ludzi. Zajęcia odbywały się podczas lekcji przyrody i godzin wychowawczych. Na plastyce przygotowywały dekoracje, a rodzice pomogli dzieciom przygotować odpowiednie stroje.

Uczniowie klasy IVa w dniu 17 czerwca 2019r. wystąpili przed uczniami całej szkoły, ucząc inne dzieci na temat starości poprzez inscenizację. Na  zakończenie wszyscy wysłuchali  piosenki Ireny Santor „Starość to nie jest wiek”:

„Czasem nie palę światła
I w zmierzchu patrzę szarość
I wraca myśl niełatwa:
"Odpowiedz - czym jest starość?"
Trudne pytanie, fakt
Odpowiedź zaś brzmi tak...

Kolejny wiosenny śnieg
Do morza popłynął Wisłą
Starość to nie jest wiek
Starość to stan umysłu
Kolejny misterny ścieg
Drzewom korony pozmieniał
Starość to nie jest wiek
Starość to punkt widzenia”

A życie jest tak ciekawe
I taką treść ma i formę
I umie być tak jaskrawe
Tak piękne, tak niepokorne
Że każdym z życia kolorów
Zachwycam się od początku
I dokonuję wyboru
Wybieram coś na pamiątkę

Czy jabłoń była słodsza
Ptak leciał bardziej szparko
Kiedy ja byłam młodsza
I gdy nosiłam warkocz?
Może to prawda, lecz
Jest jeszcze inna rzecz...”

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Kopyto za czas poświęcony przy realizacji projektu.

Renata Ogorzałek