Zespół Szkół w Turobinie

Zespół Szkół w Turobinie

23-465 Turobin

ul. Józefa Piłsudskiego 34

Tel: (84) 683-33-36

NIP 9182173106, Regon 384079432

e-mail:     sekretariat@loturobin.pl
       

WPŁYW UŻYWEK NA ORGANIZM CZŁOWIEKA cz. I. - UZALEŻNIENIE OD ALKOHOLU

Co eksperci mają w tej sprawie do powiedzenia?

 Istnieje wiele teorii tłumaczących przyczyny alkoholizmu w tym takie, które podkreślają brak uchwytnych przyczyn.

Medyczne - w rozumieniu medycznym „uzależnienie jest chorobą, jego źródeł należy upatrywać we właściwościach organizmu uzależnionej osoby oraz we właściwościach danego środka odurzającego; teorie medyczne biorą pod uwagę farmakologiczne skutki oddziaływania środków odurzających na organizm: wywoływanie stanów euforii oraz nieprzyjemne dolegliwości po ich odstawieniu i czynniki genetyczne oraz fizjologiczne”.

 

Psychologiczne - według teorii psychologicznych „uzależnienie jest objawem różnorodnych zaburzeń jednostki: w takim przypadku zażywanie środków odurzających stanowi przejaw mechanizmów obronnych jednostki”.

 Pedagogiczne - z punktu widzenia koncepcji pedagogicznych wszelkie „uzależnienia mogą być skutkiem źle przeprowadzonego procesu socjalizacji jednostki, np. źle funkcjonująca rodzina, wadliwy system szkolny oraz bliskie kontakty z osobami uzależnionymi”.

 Socjologiczne- w teoriach socjologicznych „przyczyny uzależnień upatruje się

w przemianach, jakie zachodzą we współczesnym  świecie, czego konsekwencją są pewne zmiany cywilizacyjne. Każdy z nas jest inny i u podłoża jego nałogu leżą inne czynniki”.

Dlaczego nastolatki sięgają po alkohol i jakie konsekwencje dla młodego organizmu ma częsta konsumpcja napojów wysokoprocentowych? Czy alkoholizm wśród młodzieży staje się plagą XXI wieku?

Przyczyny picia alkoholu przez młodzież

Jednym ze źródeł nadużywania alkoholu przez nastolatki są doświadczenia rodzinne. Badania sugerują, że „potomstwo wychowywane w domach,
w których panuje alkohol, jest 4 razy bardziej narażone na rozwój choroby alkoholowej. Pijący alkohol rodzice stają się dla dzieci pierwszymi modelami zachowań. Nastolatek wychodzi z założenia: „Skoro ojciec pije, ja również mogę”. Widząc pijanych rodziców, młodzież przyjmuje, że alkohol jest normalnym składnikiem życia i obyczajowości”.

Alkoholizujący się opiekunowie powodują, że dzieci nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych, co eskaluje inne problemy natury wychowawczej i edukacyjnej, np. problemy w szkole, wyczyny chuligańskie, wagary, kradzieże.


Innym powodem, dla którego młodzież sięga po alkohol, jest presja grupy rówieśniczej. Młodemu człowiekowi bardzo zależy na akceptacji ze strony kolegów i z obawy przed wyśmianiem, za namową rówieśników, sięga
po pierwsze piwo czy drinka. Inicjacja alkoholowa jest tym łatwiejsza,
że współcześnie praktycznie każda impreza nastolatków jest suto zakrapiana napojami alkoholowymi.

Wzrost spożycia alkoholu wśród młodzieży to także konsekwencja łatwego dostępu do alkoholu. Alkohol można kupić praktycznie bez żadnych ograniczeń – ciągle naruszane są przepisy zabraniające sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.

Postawy wobec alkoholu kształtują także media i spoty reklamowe, które promują filozofię życia koncentrującą się na maksymalizowaniu uczucia przyjemności. Alkohol zaczyna się kojarzyć młodym ludziom z zabawą, radością, fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu i brakiem jakichkolwiek problemów.


Czas dorastania to przede wszystkim czas kształtowania się tożsamości.

Na okres adolescencji przypada bunt i chęć kontestacji zastanego świata.
Na ogół bunt ten przejawia się próbą odrzucenia tego, co proponują starsze pokolenia. Skoro rodzice mówią, że alkohol szkodzi i zabraniają napojów wyskokowych, to młody człowiek, na przekór dorosłym, chce sam przekonać się, jak smakuje „zakazany owoc”. 

Wzrost spożycia alkoholu przez młodzież w ostatnich latach to jednak nie tylko wynik dojrzewania. Młodzi ludzie bardzo często traktują alkohol jako panaceum na swoje smutki i problemy. Skoro jestem nieśmiały, dodam sobie odwagi
i pewności siebie, wypijając piwo. Alkohol rozluźnia, daje poczucie swobody
i radości, dlatego wiele nastolatków sięga po etanol w przypadku kłopotów
z rodzicami bądź trudności szkolnych.

Alkohol jednak nie tylko nie ułatwia rozwiązania problemowych sytuacji,
co dodatkowo je jeszcze bardziej komplikuje, piętrząc nowe kłopoty.

 Do negatywnych skutków picia alkoholu przez młodzież zalicza się między innymi:

  • brak sprawności intelektualnej
  • problemy wychowawcze
  • zaburzenia koncentracji uwagi
  • zwiększoną męczliwość
  • skłonność do irytacji
  • wzmożoną drażliwość
  • obniżenie aktywności psychicznej
  • pobudliwość
  • agresywność
  • problemy w nauce
  • niezdyscyplinowanie
  • zaburzenia pamięci

Pijąca młodzież bardzo często zasila szeregi marginesu społecznego – wszczyna bójki, dopuszcza się kradzieży i napadów rabunkowych oraz demonstracyjnie lekceważy wszelkie normy społeczne. Eksperymentując z alkoholem i innymi używkami, młodzież dopuszcza się często zachowań ryzykownych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ich samych oraz innych osób.

Nałóg alkoholowy uniemożliwia zdobycie przez młodzież odpowiedniego wykształcenia i zawodu. Tak naprawdę wyklucza jednostkę z udziału w życiu społecznym czy politycznym. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach dla młodych ludzi oznacza najczęściej całkowitą degradację życia.

Niepokojący jest fakt, iż po alkohol zaczynają sięgać coraz młodsze dziewczęta, co sprawia, że działania impulsywne zaczynają dominować nad działaniami kontrolowanymi i myśleniem. Bez wykształcenia, bez poczucia sensu życia, bez celu dziewczyny nadużywające alkoholu nierzadko wnikają w środowiska patologiczne i wchodzą w świat przestępczy.

 Główne przyczyny, dla których nastolatki sięgają po alkohol to:

- nadzieja na udaną zabawę,

- chęć odprężenia się,

- pragnienie bycia bardziej towarzyskim,

- zapomnienie o problemach i oczekiwanie poczucia szczęścia.

Problem alkoholizmu wśród młodzieży jest poważnym problemem społecznym, tym bardziej, że ilość spożywanego przez młodych ludzi alkoholu systematycznie wzrasta, obniża się wiek inicjacji alkoholowej i rośnie ilość pijących dziewcząt.

 (Powyższe informacje oparte są na artykułach ze źródeł internetowych według :

dr Anity Rawa – Kochanowskiej: psycholog i terapeutka; mgr Kamili Drozd - psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów
z doradztwa zawodowego …)