Zespół Szkół w Turobinie

Zespół Szkół w Turobinie

23-465 Turobin

ul. Józefa Piłsudskiego 34

Tel: (84) 683-33-36

NIP 9182173106, Regon 384079432

e-mail:     sekretariat@loturobin.pl
       

„ŚLADAMI ALEKSANDRA SKIBY”

INNOWACJA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

PIŁKA SIATKOWA DLA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

„ŚLADAMI ALEKSANDRA SKIBY”

 

Autor: mgr Bartłomiej Kowalik, Mariola Buryta

Tytuł innowacji: Śladami Aleksandra Skiby

Rodzaj innowacji: programowo-metodyczna

Miejsce wdrażania: Zespół Szkół w Turobinie

Grupa docelowa: Klasa III a, b LO – grupa dziewcząt i chłopców

 

Inspiracją powstania innowacji z wychowania fizycznego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców jest osoba Aleksandra Skiby „Ps. „Profesor” który urodził się 26 lutego 1945 roku w Rokitowie/k Turobina, absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Turobinie (1963). – trenera, siatkarza warszawskich drużyn AZS – AWF i Legii, mistrza świata z Meksyku (1974), trenera drużyny narodowej Polski i Włoch.

Był 3-krotnym mistrzem Polski, 2-krotnym brązowym medalistą MP w barwach Legii, 210-krotny reprezentant Polski (1967–1976).

Jako trener odniósł kilka spektakularnych sukcesów. Z polską reprezentacją męską (1979–1983) zdobył czwarte miejsce na IO w Moskwie (1980), drugie  na ME (1979, 1981), tytuł mistrza Polski z Płomieniem Milowice (1979) i Puchar Europy Mistrzów Krajowych. Bardzo lubiany, lojalny i koleżeński. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Innowacja  programowo-metodyczna  dotyczy  jednej z  gier  zespołowych  jaką  jest  piłka  siatkowa. Wdrożenie  tego  programu  zostało  zaplanowane rok szkolny 2021-2022 z grupą dziewcząt i chłopców z  klas III LO.

 Program  ten oparty  jest o  Nową  Podstawię  Programową  kształcenia ogólnego. Innowacja ma na celu przybliżyć postać lokalnej siatkarskiej legendy – Aleksandra Skiby  i zainspirować młodzież do rozwoju w dziedzinie sportu poprzez uczęszczanie na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych i kontynuowanie uprawiania tej dyscypliny na następnym szczeblu edukacji.

 Aleksander Skiba  (1945-2000)  ps. „Profesor”, trener, siatkarz warszawskich drużyn AZS – AWF i Legii, mistrz świata z Meksyku (1974), trener drużyny narodowej Polski i Włoch. Urodzony 26 lutego 1945 w Rokitowie, pow. Krasnystaw, woj. lubelskie, syn Józefa i Wandy Piątek, absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Turobinie i warszawskiej AWF gdzie otrzymał tytuł magistra wf. Już w szkole podstawowej żywo interesował się sportem osiągając, nieco niezłe wyniki w biegach przełajowych i skoku wzwyż  W bielańskiej uczelni już całkowicie oddał się siatkówce mając w AZS – AWF świetne wzory i znakomitą opiekę szkoleniową A że był niezwykle pracowity i ambitny, szybko trafił do drużyny narodowej.

 

Osiągnięcia:

 

  • był trzykrotnym mistrzem Polski
  • dwukrotnym wicemistrzem: 1967 (AZS AWF), 1971 (Legia)
  • dwukrotnym brązowym medalistą Mistrzostw Polski w barwach Legii
  • rozegrał 210 spotkań w reprezentacji Polski
  • został brązowym medalistą ME w Stambule
  • także finalistą MŚ 1970 w Sofii
  • ME 1971 w Mediolanie
  • 2-krotny uczestnik Pucharu Świata w Lipsku
  • Dostąpił zaszczytu reprezentowania barw narodowych w igrzyskach
    olimpijskich w Meksyku
  • Po igrzyskach w Meksyku miał przerwę w reprezentowaniu Polski na arenie światowej. Na IO do Montrealu już nie poleciał, poświęcając się całkowicie pracy szkoleniowej. Jako trener „Profesor” odniósł kilka spektakularnych sukcesów. Karierę zakończył w wieku 31 lat w 1976 roku. Z polską reprezentacją męską, zdobył 4 m. na IO w Moskwie (1980) oraz 2-krotnie srebrne medale na ME (1979, 1981).Włosi otwarcie przyznają, że przybysz z dalekiego kraju wpłynął na całą włoską siatkówkę i jakość pracy jej trenerów, czego efekty widać było przez długie lata świetności Serie A. Jego podopiecznymi byli m.in. Lorenzo Bernardi, Andrea Zorzi i Andrea Giani.
    • Na początku lat 80. Skiba wyemigrował do Włoch, gdzie rozpoczął pracę z tamtejszą kadrą juniorów, którzy pod jego wodzą zdobywali medale mistrzostw świata (srebrny MŚ 1985) i Europy (brąz ME 1984) swojej kategorii wiekowej. Potem przyszła pora na przygodę z seniorami Azzurrich, a następnie z klubami Serie A.
    • Prowadził drużynę klubową Pallavolo Parma, zdobywając 2 miejsce w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych (1986). Z zespołem Messagero Ravenna Skiba na trenerskiej ławce powtórzył sukces Płomienia i w 1993 r. nie miał sobie równych w Europie (w składzie tej drużyny był też 19-letni wówczas Artur Skiba, syn trenera).
  • Bardzo lubiany, lojalny i koleżeński. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m. in. złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Był żonaty. Miał dwoje dzieci. Syn Artur również  czołowy siatkarz we Włoszech. Zmarł nagle we Włoszech 7 września 2000 r.