Innowacja pedagogiczna „Podaj rękę…”

Innowacja pedagogiczna „Podaj rękę…” realizowana będzie w bieżącym roku szkolnym w przedszkolu, szkole podstawowej i liceum. Powstała z potrzeby pomagania oraz przekonania, że pozytywne emocje wynikające z altruistycznej postawy pozwolą naszym uczniom poczuć się potrzebnym, doświadczą przy tym własnej zaradności i sprawczości. Pomagając ładujemy emocjonalny akumulator, a radość i zadowolenie odczuwane przez osobę, której pomagamy jest również udziałem pomagającego.

Jej celem jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz osób samotnych i potrzebujących, uczenie życzliwości, otwartości i bezinteresowności.

Uczniowie wraz z nauczycielami podejmą działania na rzecz szkoły i środowiska lokalnego typu:

•zbiórka dla zwierząt ze schronisk karmy, koców
• wykonanie upominków dla babć, dziadków z okazji ich święta
• świąteczne zdobienie szkoły
• organizacja szkolnej loterii fantowej (zbiórka na cele charytatywne)
• porządkowanie zaniedbanych grobów na cmentarzach
• pomoc młodszym kolegom w nauce, odrabianiu lekcji
• opieka nad zabytkami w środowisku lokalnym
• porządkowanie placu zabaw, z którego korzystają uczniowie po lekcjach
• przeprowadzenie wywiadów z ważnymi osobami związanymi z placówką (wybitny-
mi absolwentami), spisanie ich historii,
• współpraca ze związkiem kombatantów
• przygotowanie „Szlachetnej Paczki” dla wybranej rodziny-link do artkułu

W ramach innowacji ,, Podaj rękę’’ przed Świętami Bożego Narodzenia wysłane zostały kartki z życzeniami dla emerytowanych nauczycieli. Kartki wykonały dzieci z klas I-III wspólnie z nauczycielami.

„Słodki prezent’’-’’przygotowanie „słodkiej paczki’’ dla dzieci z Ukrainy-link do artykułu