POKAZY FIZYCZNE NA UMCS LUBLIN

13 września 2022 r. aby tradycji stało się zadość uczniowie klas ósmych oraz pierwszej   i drugiej klasy LO  wraz z panią: Ewą Polską, Anną Derkacz, Izabelą Żłób oraz panem Adamem Skibą jak co roku uczestniczyli w pokazach fizycznych. Są to już 62 Pokazy fizyczne  organizowane przez Instytut Fizyki, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe.

Uczniowie w ten sposób biorą udział zajęciach promujących oraz popularyzujących nauki ścisłe. Odwiedzają Instytut Fizyki UMCS aby zobaczyć doświadczenia o różnym stopniu trudności, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki.

Program tegorocznych pokazów obejmuje cztery tematy:

• Elektrostatyka – prezentuje ją dr Marek Gorgol wraz z mgr. Pawłem Wnukiem,
  • Płyny - zagadnienia z tego zakresu omawiał inż. Wojciech Kowalski,
  • Ruch obrotowy – przedstawia dr Krzysztof Pyszniak i dr Andrzej Droździel,
  • Światło i oko - prezentuje dr hab. Marcin Turek, prof. UMCS oraz dr Artur Wójtowicz.

Młodzież z dużym zainteresowaniem obserwowała prezentowane doświadczenia, które były przedstawiane w sposób ciekawy i zrozumiały dla uczestników. Po ciekawie spędzonym dniu bogatsi o nową wiedzę szczęśliwie wróciliśmy do domu.