„Turobin – moja mała Ojczyzna”

W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest innowacja pedagogiczna:

„Turobin – moja mała Ojczyzna”.

Środowisko z jakiego się wywodzimy ma ogromny wpływ na nasze przyszłe życie, a wzorce, które czerpiemy z domu rodzinnego i szkoły kształtują naszą osobowość. Aby trwać w tradycji i ją kultywować trzeba coś o niej wiedzieć, gdyż człowiek często widziany jest przez pryzmat bogatej tradycji regionalnej.

Innowacja „Turobin – moja mała Ojczyzna” zakłada poznanie historii i tradycji oraz środowiska lokalnego naszej miejscowości. Innowacja ta ma służyć kształtowaniu w dzieciach tożsamości rodzinnej, szkolnej, lokalnej i regionalnej, poznawaniu historii oraz tradycji i obyczajów Turobina i okolic. Pragniemy przez realizację treści innowacyjnych zwrócić uwagę na pozytywne walory regionu i naszej szkoły przez to rozwijać w uczniach emocjonalny stosunek do ich małej Ojczyzny. Szkoła wychowała wielu wspaniałych ludzi, ma bogate tradycje, które za mało są znane i doceniane.

Cele główne to:

Promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Kształtowanie umiejętności dostrzegania potencjału naszej szkoły i miejscowości.

Każda klasa podejmie dwa działania w ramach realizacji innowacji promujące naszą szkołę i miejscowość. Wychowawcy będą realizować tematykę w zależności od potrzeb uczniów i ich wieku. Podejmowane działania będą prezentowane na stronie internetowej szkoły. Innowację zakończy i będzie jednocześnie jej ewaluacją uroczystość, na której przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna na temat naszej szkoły i miejscowości, odśpiewane zostaną pieśni szkoły, zaprezentowane talenty naszych dzieci i uczniów.

Przykładowe działania:

1.Odwiedzenie miejsc pamięci narodowej na terenie miejscowości, instytucji.

2.Poznanie historii szkoły i miejscowości.

3.Spotkania z ciekawymi ludźmi i starszymi mieszkańcami.

4.Wykonanie kartek z życzeniami dla emerytowanych nauczycieli z okazji Święta Edukacji Narodowej.

5.Utrwalenie słów i nauka pieśni szkoły w młodszych klasach.

6.Warsztaty kulinarne – popularne potrawy z naszego regionu.

7.Konkursy plastyczne.

8.Wystawa fotograficzna – „Turobin dawniej i dzisiaj…”.

9.Liczne uczestnictwo w uroczystościach szkolnych, patriotycznych i lokalnych.

10.Kultywowanie tradycji związanych ze Świętami.

11.Wykonanie albumu, kroniki klasy.

12.Napisanie artykułu do „Dominika”.

13.Prezentacja na temat miejscowości i szkoły.