Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

W dniach 5 - 7 października 2022 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Turobinie uczestniczyli w wycieczce szkolnej.
Zwiedzanie rozpoczęło się od Łagiewnik - stolicy kultu Miłosierdzia Bożego. To tutaj znajduje się słynna bazylika, do której pielgrzymują wierni z całego świata. To tutaj żyła siostra Faustyna Kowalska, mistyczka i stygmatyczka.
Kolejnym ważnym punktem programu było zwiedzanie Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Osobiste zagłębienie się w historię i przestrzeń Auschwitz stawia po powrocie, przed każdym z nas, wiele niepokojących pytań.
Drugiego dnia licealiści poznawali walory przyrodniczo – krajobrazowe najmniejszego w Polsce Parku Narodowego. Ojcowski Park Narodowy to wyjątkowa enklawa przyrody. Park położony jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – zwanej często Jurą. Jest on turystycznie atrakcyjny z uwagi na licznie występujące jaskinie powstałe w wapiennych skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia najpopularniejszej jaskini zwanej Grotą Łokietka, przeszli szlakiem zielonym w dolinie Prądnika, odwiedzili Ojców z jego charakterystyczną architekturą oraz Zamek w Pieskowej Skale i najsłynniejszą skałę zwaną Maczugą Herkulesa.
Zwiedzanie zakończyli na krakowskim rynku, podziwiając Kościół Mariacki, sukiennice oraz wyjątkowy zabytek kultury polskiej - Wawel.
Trzeci dzień wycieczki przeznaczony był na Jasną Górę w Częstochowie, gdzie w kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej została odprawiona Msza Św. w intencji maturzystów i nauczycieli turobińskiego liceum.