NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

„Czytanie wzbogaca”
Wszyscy wiemy, jaką wartość niesie ze sobą czytanie. Dostrzegamy spadek zainteresowania książkami. Dlatego też Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół w Turobinie przystąpiła do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2021 – 2025 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek szkolnych i pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia biblioteki szkolnej i pedagogicznej.

Szkoła otrzymała środki finansowe na zakup książek i elementów wyposażenia biblioteki.
Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 401 woluminów w tym 20 audiobooków o wartości 7500,00 zł.,zakupiono także elementy wyposażenia biblioteki : regały biblioteczne 3 szt., laptop, czytnik, pufy 7 szt. na kwotę 6500,00 zł. W oparciu o rozmowy przeprowadzone z rodzicami uczniów, nauczycielami jak również cenne wskazówki wypowiedzi uczniów na temat zainteresowań przekazywane podczas rozmów w bibliotece dokonano zakupu woluminów.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego przedłożyli własne propozycje zakupu książek według zainteresowań uczniów. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w nowości wydawnicze, komiksy o które pytają uczniowie, uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych kupując audiobooki, książki z serii „Specjalne moce”. Zakupiono również książki historyczne poświęcone historii XX wieku.
Zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobligowani do realizacji działań promujących czytelnictwo.W październiku Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych zorganizowany został w bibliotece szkolnej kącik „Warto przeczytać”, eksponujący nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zorganizowano „Dzień Głośnego Czytania” wykorzystując zakupione woluminy. W realizacji są projekty edukacyjne przygotowane dla każdej klasy z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.