„Zabawy w kodowanie” w ramach akcji Europe Code Week 2023

Zespół Szkól w Turobinie po raz kolejny przystąpił do akcji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Tegoroczna akcja Code Week 2023 odbyła się w naszej szkole  w dniach
16-22 października pod nazwą „Zabawy w kodowanie”.

Celem akcji jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży
i dorosłych. Podczas podejmowanych aktywności rozwijane u uczniów były takie umiejętności jak: logiczne myślenie, spostrzegawczość i koncentracja. Działania miały na celu pobudzenie kreatywności uczniów oraz zachęcenie do eksperymentowania w celu poszukiwania prawidłowych rozwiązań.

Na zajęciach w klasach 1-3 oraz matematyce w klasach 4-8 uczniowie kodowali obrazki
na dywanie, odczytali zakodowane obrazki graficzne, szyfrowali informacje zapisane ukrytym kodem oraz budowali roboty z klocków Lego Prime.

Podczas zajęć rozwijających oraz lekcji informatyki uczniowie kodowali w programach: Scratch, Pyton, programowali roboty Lego Prime, oraz ćwiczyli logiczne myślenie wykorzystując różne platformy do zabawy z kodowaniem.

Uczniowie klas licealnych w tygodniu kodowania  projektowali roboty LEGO Education
i programowali ich funkcje, wykorzystywali platformy do kodowania w programach C++
oraz Python.

W czasie zajęć było dużo zabawy i radości, a kodowanie i programowanie okazało się świetną okazją do podniesienia poziomu swoich umiejętności z programowania, robotyki, logicznego i kreatywnego myślenia, a także współpracy koleżeńskiej.

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania akcja co roku organizowana jest
na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem i programowaniem. Także w Zespole Szkół w Turobinie, zajęcia
z kodowaniem służyły zachęcaniu do nauki kreatywnego programowania. Biorąc udział w tym wydarzeniu chcieliśmy pokazać, że kodowanie  jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci -  nie jest zarezerwowane dla wybranych i każdy może się go nauczyć
i nabyć nowych kompetencji.

W podziękowaniu za zorganizowanie wydarzenia w ramach Europe Code Week 2023
i umieszczenie go na mapie EU Code Week oraz aktywny udział w podejmowanych działaniach otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa.