Warsztaty z terapii ręki

Grupy przedszkolne „Biedronki ” i „ Smerfy ” uczestniczyły w warsztatach z terapii ręki. Ręka to skomplikowana część ciała, prócz takich czynności jak trzymanie, przesuwanie, podnoszenie odpowiedzialna jest za pisanie i kontrolę grafomotoryczną, ruchy precyzyjne oraz motorykę małą           i mechanizmy czuciowe. Śmiało można powiedzieć, że jej sprawność determinuje poziom funkcjonowania człowieka i jego samodzielność. Obszar odpowiedzialny za odbieranie , przetwarzanie, reagowanie na bodźce czuciowe w naszym mózgu jest bardzo duży. Nasz system nerwowy to bardzo skomplikowana sieć, która aby działała prawidłowo musi być na każdym poziomie precyzyjna i odpowiednio przygotowana do realizacji swoich zadań. Daje to istotny obraz tego, jak ważna, precyzyjna i jakże skomplikowana jest praca naszych rąk.

Dzieci poprzez wykład dotyczący pracy ręki mogły dowiedzieć się w jaki sposób poprzez zabawę można ją usprawnić. Samodzielnie przygotowywały masę plastyczną, miały okazję poczuć struktury każdego ze składników, ćwiczyły napięcie mięśniowe, dowiedziały się również, że tego rodzaju proste i zabawne czynności są bardzo pomocne w  wyćwiczeniu ręki, a co za tym idzie usprawnić ich chwyt pisarski, który będzie im bardzo przydatny w dalszych etapach edukacyjnych. Zabawa była przednia, dzieci zaskakiwały swoją kreatywnością w tworzeniu figur z samodzielnie przygotowanej masy.

Monika Paluch