21 MARCA- SOLIDARNI Z OSOBAMI Z ZESPOŁEM DOWNA

Pomimo tego, że ten dzień czyli 21 marca kojarzy się nam głównie z pierwszym dniem wiosny, jest to również dzień w którym szczególnie zwraca się uwagę na potrzeby osób z zespołem Downa.

Data jaką jest 21 marca nie jest data przypadkową, bowiem nawiązuje ona do obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze u osób z zespołem Downa.

Główna ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa oraz ich potrzeby, ale przede wszystkim zwiększenie świadomości o tej chorobie oraz promowanie praw osób      z zespołem Downa.

Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa zakłada się kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Aby w pełni zrozumieć istotę tego dnia warto poszerzyć swoją wiedzę na jego temat, zatem….

U osób z zespołem Downa występują częściej problemy zdrowotne. Częstymi problemami zdrowotnymi są:

• problem z utrzymaniem masy ciała,
  • wrodzona wada serca,
  • problemy ze wzrokiem,
  • zaburzenia słuchu.

Około 1 osoba na 1000 rodzi się z zespołem Downa. W Polsce żyje blisko 60 tysięcy takich osób. Przy wsparciu bliskich są w stanie wieść normalne życie i spełniać swoje marzenia!

INNI, ALE TACY SAMI ! Rodzice i nauczyciele wspierają dzieci, aby mogły być w przyszłości samodzielne. Dzieci z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak ich rówieśnicy. Ich wychowanie wymaga jednakże więcej czasu i pracy.

WSPARCIE JEST BARDZO WAŻNE! Niektóre osoby z zespołem Downa mogą mieć problemy z czynnościami, które zdrowym ludziom nie sprawiają kłopotu. Osoby takie potrzebują większego wsparcia przy:

• przyswajaniu nowych rzeczy,
  • nauce matematyki,
  • aktywności ruchowej.

KAŻDY JEST INDYWIDUALISTĄ ! Wśród osób z zespołem Downa można spotkać jednostki pewne siebie, lubiące kontakty towarzyskie, uprawiające sport, a także nieśmiałe, które preferują spokojny tryb życia. Osoby z zespołem Downa chcą tego, co każdy - akceptacji od ludzi !

W KONTAKCIE Z OSOBĄ Z ZESPOŁEM DOWNA:

• Zachowuj się jak zawsze i traktuj każdego z szacunkiem.
  • Słuchaj uważnie wypowiedzi, nie unikaj się kontaktu wzrokowego.
  • Nie bój się zadawać pytań i bądź otwarty.
  • Bądź koleżeński i zaoferuj swoją pomoc.

Chciałabym, aby Wam wszystkim drodzy uczniowie towarzyszyło jedno motto: POZNAJ, ZROZUM I NIE OCENIAJ !

Niech ten dzień będzie radosny, a życie osób z zespołem Downa barwne i szczęśliwe !

Monika Paluch