Zespół Szkół w Turobinie

Zespół Szkół w Turobinie

23-465 Turobin

ul. Józefa Piłsudskiego 34

Tel: (84) 683-33-36

NIP 9182173106, Regon 384079432

e-mail:     sekretariat@loturobin.pl
       

Jak radzić sobie ze stresem przedegzaminacyjnym?

Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia, najczęściej o charakterze nieprzyjemnym. Może on działać pozytywnie – mobilizująco, bądź negatywnie – demobilizująco. Ten drugi rodzaj stresu może mieć fatalne skutki zarówno dla zdrowia jak i funkcjonowania Twojego organizmu. Długotrwały i zbyt intensywny stres wyczerpuje siły organizmu, szkodzi zdrowiu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Objawy stresu ze strony psychiki to między innymi: lęk, drażliwość, huśtawka nastrojów, obniżona samoocena. Ze strony fizjologii, stres może objawiać się miedzy innymi spadkiem odporności, kłopotami z oddychaniem, uciskiem w klatce piersiowej, bezsennością. W obecnej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem, nauką zdalną oraz przełożeniem egzaminów maturalnych oraz egzaminu ósmoklasisty na czerwiec, szczególną grupą narażoną na stres są uczniowie klasy trzeciej liceum, oraz klas ósmych.

Jak myśli uczeń przeżywający stres?

  • Nie poradzę sobie – jestem za głupi/mam zaległości/nie rozumiem materiału.
  • Nie wyrobię się – mam za mało czasu, a za dużo zadań (prac domowych, klasówek).
  • Skompromituję się – nie sprostam oczekiwaniom rodziców/wyłożę się na egzaminach.
  • Nie wiem, czego i jak się uczyć.
  • Strach mnie paraliżuje – nie mogę myśleć/zapominam/mam chaos w głowie.

Co możesz zrobić, aby lepiej radzić sobie ze stresem w obecnej sytuacji?

  1. Trzymaj się ustalonego planu dnia. Przestrzeganie codziennych rytuałów pomaga rozładować stres i zmniejszyć napięcie. Specjaliści podkreślają, że dobrze jest trzymać się dotychczasowej rutyny, jeśli chodzi o codzienne aktywności, a w sytuacji, gdy szkoły są zamknięte stworzyć nowy, rutynowy plan dnia obejmujący naukę, obowiązki domowe oraz czas wolny.
  2. Bądź aktywny, wzbudzaj w sobie pozytywne emocje – ćwicz, ucz się, majsterkuj, rysuj, gotuj z rodziną, tańcz, oglądaj wartościowe filmy, poczytaj dobrą książkę, rozwiązuj krzyżówki. Pomoże Ci to w przerwaniu cyklu nadmiernego martwienia się i przekierowaniu uwagi na doznania wywołujące przyjemność.
  3. Korzystaj z komunikatorów, by rozmawiać z ludźmi i nie dopuść, by koronawirus był głównym tematem waszych rozmów. Jeśli cię to stresuje, ogranicz do niezbędnego minimum oglądanie informacji na temat wirusa i zwracaj uwagę, aby czerpać je z rzetelnych źródeł.
  4. Planuj i stawiaj sobie realistyczne cele - ustal co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Sporządź plan działań, ale nie bądź dla siebie nadmiernie wymagający i krytyczny. Nie musisz wszystkiego robić idealnie, każdy popełnia błędy. Ważne jest wyznaczanie sobie celów i ocenianie swoich postępów w kategoriach starań, które podejmujesz, a nie tylko wyniku.
  5. Postaw na pozytywne nastawienie – zaufaj sobie, w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Czarne myśli powodują obniżenie samooceny, a tym samym wzmagają odczucie stresu i napięcia. Staraj się rozwijać w sobie poczucie humoru i pogodę ducha
  6. Przed samym egzaminem postaraj się wygospodarować wolny czas na relaks, postaraj się porządnie wyspać. Zrezygnuj  z nerwowego powtarzania materiału, bo i tak niczego nowego nie przyswoisz, a może spowodować to jedynie większy mętlik w głowie.
  7. Polecam wypróbowanie zamieszczonych na stronie technik relaksacyjnych.
  8. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z nadmiernym lękiem i napięciem emocjonalnym, utrudnia on znacznie Twoje funkcjonowanie, możesz skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą, lekarzem.

 

Chcesz o czymś porozmawiać? Coś szczególnie zajmuje lub niepokoi Twoje myśli? Zachęcam do kontaktu: kmadej04@interia.pl

 

 

Opracowała:
Katarzyna Madej