Zespół Szkół w Turobinie

Zespół Szkół w Turobinie

23-465 Turobin

ul. Józefa Piłsudskiego 34

Tel: (84) 683-33-36

NIP 9182173106, Regon 384079432

e-mail:     sekretariat@loturobin.pl
       

Zagrożenie związane z uzależnieniem od komputera i smartfona.

Pandemia koronawirusa spowodowała, żew ostatnich tygodniach cały świat naszych dzieci przeniósł się do świata wirtualnego (szkoła, kontakty społeczne), zaś czas spędzony przed monitorami znacznie się wydłużył. Jak się okazuje, dzieci wykorzystują go nie tylko do e-lekcji, ale też do komunikacji i rozrywki, a to z kolei może prowadzić do e-uzależnień.                                             

 

Co możemy zrobić, by uchronić nasze dzieci  przed rozwojem czynników wpływających na kształtowanie się uzależnień od nowych technologii i Internetu?

  • Uporządkuj przestrzeń i czas używania mediów cyfrowych przez dziecko – na przykład jeżeli od rana do południa dziecko ma e-lekcje, to warto w pozostałej części dnia ograniczyć używanie Internetu i ekranów do niezbędnego minimum.
  • Zadbaj o odpowiednią długość i jakość snu dziecka .  W tym celu ważne jest, aby usunąć smartfon z sypialni dziecka, gdyż myślenie o tym, co się dzieje w sieci jest aktywnością dla mózgu, która pochłania dość dużo energii. Należy pamiętać, że podczas snu istnieje możliwość uruchomienia pamięci długotrwałej, tak ważnej do zapamiętania rzeczy najważniejszych.
  • Zadbaj, aby  w domu stworzyć miejsce, w którym wszyscy domownicy odkładają telefony i nie noszą ich przy sobie. Może to być  pudełko lub szuflada, w którym leżą telefony przez cały czas, a my podchodzimy po nie, gdy np. dzwonią, albo zwyczajnie potrzebujemy ich użyć.
  • Dopilnuj, aby dziecko podczas nauki zdalnej przed komputerem nie miało przy sobie telefonu, a wszystkie strony, czy aplikacje nie służące do nauki powinny być pozamykane. Dziecko, które podczas odrabiania lekcji sprawdza np. Facebook, może mieć problemy z koncentracją.
  • Bądź w stałej relacji z dzieckiem, stale dopytuj: o czym były e-lekcje, czy zadania były trudne, czy potrzebuje pomocy. Postaraj się wygospodarować czas na wspólną rozrywkę np. spacer, jazda na rowerze, gry planszowe.

 

Jakie zachowanie naszego dziecka powinno wzbudzić obawy?

  • dziecko spędza większość wolnego czasu w Internecie i robi to kosztem innych zainteresowań;
  • zaniedbuje obowiązki szkolne i rodzinne, bo ma coś ważnego do zrobienia w sieci;
  • zapomina o jedzeniu posiłków, a nawet nie wychodzi do toalety;
  • zrywa kontakty z rówieśnikami w realu;
  • nie umie powiedzieć ile czasu spędza w Internecie albo okłamuje nas w tej sprawie;
  • z powodu Internetu w domu wybuchają kłótnie i konflikty;
  • dziecko jest rozdrażnione lub wręcz agresywne, jeśli nie ma możliwości korzystania z sieci lub gdy staramy się ograniczyć czas spędzany przed komputerem.

 

Jeżeli choćby przypuszczamy, że nasze dziecko jest uzależnione od komputera, to warto skorzystać z pomocy specjalisty. W pierwszej kolejności można samemu spotkać się z terapeutą i porozmawiać o swoich obawach.

Warto także uświadomić sobie, że walka z uzależnieniem to nie tylko ciężka praca dziecka, ale całej rodziny.

 

Opracowała:
Katarzyna Madej na podstawie
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/siecioholizm/zdaniem-ekspertow-siecioholizm/w-jaki-sposob-zadbac-o-higiene-cyfrowa-w-czasie-pandemii-koronawirusa-odpowiada-ekspert/

https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/siecioholizm/w-jaki-sposob-zadbac-o-higiene-cyfrowa-w-czasie-pandemii-koronawirusa-odpowiada-ekspert-cz-ii/

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/uzaleznienie-dziecka-od-internetu-i-komputera-objawy-i-przyczyny-aa-9xeV-BMqJ-Tb5B.html

 

 

Polecane linki:

https://polskatimes.pl/koronawirus-czy-polskim-uczniom-grozi-euzaleznienie-wywolane-izolacja-spoleczna-w-dobie-koronawirusa-jak-radza-sobie-z/ar/c1-14931256

https://mamotoja.pl/czy-twoje-dziecko-jest-uzaleznione-od-komputera,problemy-wychowawcze-przedszkolak-psychotest,1144,r4.html

https://rehab-terapia.pl/moje-dziecko-jest-uzaleznione-od-komputera/