Czy moje dziecko ma depresję?

Zaburzenia depresyjne dotykają dzieci w coraz młodszym wieku.

Zaburzenia depresyjne dotykają dzieci w coraz młodszym wieku. Statystyki są alarmujące. Podają, iż głęboka depresja występuje u 1% przedszkolaków, około 2% dzieci w wieku szkolnym i blisko 8 % młodzieży. Prawie 40% dzieci w szkole podstawowej nie ma poczucia sensu życia, a blisko 30% ma myśli samobójcze.

Żeby stwierdzić, czy dziecko ma depresję, należy zadać sobie serię szczegółowych pytań.

Czy zauważyłam/łem u dziecko przewlekłe zmiany nastroju – dziecko jest ponure, przygnębione, drażliwe, smutne, marudne? Czy obserwuję takie zmiany od kilku tygodni, przez większą część każdego dnia (choć mogą być momenty, kiedy dziecko czuje się lepiej)?

• Czy dziecko straciło radość życia? Jest takie dzień po dniu, tydzień po tygodniu?
  • Czy powyższe zmian nastroju sprawiły, że dziecko funkcjonuje znacznie gorzej niż dotychczas?
  • Czy dziecko straciło zainteresowanie rzeczami, które wcześniej sprawiały mu przyjemność?
  • Czy spędza mniej czasu zajmując się swoim hobby?
  • Czy dziecko zaczęło ograniczać spotkania z przyjaciółmi, rzadziej wychodzi z domu?
  • Czy pojawiły się problemy z nauką? Może nagle pogorszyły się oceny?
  • Czy dziecko mówi, że ma problemy z koncentracją, nie ma sił, ma problemy  ze zmobilizowaniem się? Czy podaje ,,dobre” powody niewychodzenia z domu?
  •  Czy ma problemy ze snem? (zarówno trudności z zasypianiem, jak i nadmierna senność) i/lub wahania apetytu?
  • Czy dziecko mówi, że nie ma energii do działania, mniej dba o siebie, ma podkrążone oczy?
  • Czy dziecko gorzej mówi o sobie, postrzega innych jako lepszych od siebie, obwinia się nadmiernie, mówi, że życie nie ma sensu albo że nie ma po co żyć?
  • Czy zaczęłam/zacząłem myśleć, że moje dziecko jest leniwe, zdemoralizowane, ma zaburzenia zachowania, bo jego zachowanie nagle się zmieniło?

Oczywiście nie wszystkie te objawy muszą świadczyć o depresji czy innym zaburzeniu, ale im bardziej obecne zachowanie odbiega od wcześniejszego zachowania, tym bardziej wskazana wydaje się konsultacja z psychiatrą lub psychoterapeutą. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie wymienione problemy występują razem. Potwierdzeniem diagnozy, iż dziecko cierpi na depresję są testy psychologiczne, opracowane odrębnie dla poszczególnych grup wiekowych. Umożliwiają one ocenę problemu i ustalenie odpowiedniego leczenia. Model leczenia depresji u dzieci i młodzieży powinien być modelem całościowym, uwzględniającym szeroko rozwój dziecka i cykl życia rodziny.

Na stronie https://rehab-terapia.pl/test-depresji-becka/ jest dostępny Inwentarz Depresji Beck’a, dla dzieci od 13 r.ż., młodzieży i dorosłych, który wykonuje się  w celu oceny objawów depresji, nie powinien być jednak traktowany jak diagnoza.

Opracowała Katarzyna Madej  na podstawie:
K. Ambroziak, A. Kołakowski, K. Siwek ,,Depresja nastolatków.”